O mně

Když bylo naší nejmladší dceři 14 měsíců, přestala jíst, nehrála si, byla apatická, unavená, více pila, než jedla. Lékař nám tvrdil, že je léto a kdo by měl v takovém horku chuť k jídlu.

Připravovala jsem jí samá oblíbená jídla, ale stav se neměnil, naopak. Nepřibývala na váze, měla nafouknuté bříško, hubené ruce a nohy, tmavé kruhy pod očima. Nehrála si, neměla o nic zájem. Přestaly jí růst vlásky. Nemluvila. Hodně spinkala. Na mé neustálé urgence jsem dostávala odpověď, že jsem úzkostná matka a vyhledávám choroby. Dcera začala zvracet, náš den spočíval tom, že jsem s ní několik hodin seděla v koupelně na kraji vany v náruči a čekala, kdy bude zvracet. Odvezli jsme ji rovnou do nemocnice. Potvrdila se celiakie, na kterou jsem lékaře upozorňovala. Nebral tuto možnost vůbec v patrnost.

Holčička měla veškerou ztrátu živin, první měsíc jedla po lžičkách mléko pro nedonošené děti. Začaly se zařazovat další potraviny, samozřejmě bezlepkové. Museli jsme být velmi trpěliví, ale po několika měsících jsme měli opět veselou holčičku, která si hrála, byla veselá a hlavně jedla!

Vařila jsem a pekla výhradně bezlepkově i pro celou rodinu.

Nejprve jsem nakoupila různé hotové směsi, kam se měl přidat už jen tuk, voda a vejce. Ovšem výsledek byl nejedlý. Nakoupila jsem tedy v obchodech se zdravou výživou různé druhy mouky, škroby… I když jsem původní profesí dietní sestra, nebyla jsem si jista, jak se jednotlivé mouky budou při pečení chovat. Vyzkoušela jsem mnoho a mnoho variant, kombinací mouk pro různá těsta.

Propadala jsem už zoufalství. Po všech těch mnoha pokusech něco upéct jsem zjistila, že si vystačím jen s několika druhy mouky. Začalo se dařit.

Tak se zrodila myšlenka pomoci takto dalším, kteří se ocitli ve stejné situaci jako já. Usnadnit celiakům situaci, kterou prožívají, kdy se ptají: „Jak to zvládnu? To nedokážu. Nejde to.“ Nemusíte procházet různými pokusy, nezdary a trably. Nemusíte se obávat pustit se do pečení z bezlepkové mouky. Předkládám vám recepty, které jsem již mnohokrát vyzkoušela. Upravila. Znovu pekla a zkoušela. Vše by se vám podle těchto receptů mělo podařit. Nabízím vám vyšlapanou a tu nejkratší cestu, na kterou jste se dostali, abyste měli úspěch a hlavně si pochutnali. Získáte bonus, protože budete vědět, jaké ingredience si samy do pečení dáte.

 

—